پروژه
پروژه های رایگان در انواع زمینه ها
درباره وبلاگ


این وبلاگ برای اندکی خدمت به شما و به اشتراک گذاشتن برخی اطلاعات ساخته شد.
چهارشنبه دوازدهم مهر ۱۳۹۱ :: 21:4 ::  نويسنده : مصطفی حسن نژاد
800x600

  پالايش نفت خام

 

نفتي که از چاه بيرون آورده مي شود نفت خام نام دارد . پس از جداکردن نمک ها و اسيد ها ،هيدروکربن هاي باقي مانده را پالايش مي کنند . عمل پالايش با تقطير جزء به جزء نفت خام انجام مي شود . در آغاز نفت خام را در کوره تا 400 گرم مي کنند سپس آن را با پمپ به پائين برج تقطير که بيش از 30 متر ارتفاع دارد مي فرستند . مولکول هاي کوچکتر و سبکتر و زود جوش تر به سوي بالا ستون تقطير مي روند و مولکول ها يسنگين تر و دير جوش تر به سمت پائين برج مي روند .(مطابق شکل ?- يک برج تقطير، صفحه 118 کتاب.)

 

 برش گازي نفت شامل ترکيبهايي با نقطه جوش پائين است . مولکول هاي اين گازها از ? تا ? اتم کربن دارند . برش هاي مايع نفت که شامل بنزين ، نفت و روغن هاي سنگين تر هستند شامل مولکول هاي ? تا 20 کربن هستند . برش جامد و روغني که حتي در دماهاي بالا بخار نمي شوند مولکول هايي با بيش از 20 اتم کربن هستند .

 

تقطير جزء به جزء

 

پالايش نفت با تقطير جزء به ‌جزء نفت‌خام به گروه‌هاي هيدروكربني شروع شده و خواص محصولات مستقيماً متناسب با نحوه انجام فرآيند تبديل نفت ميباشد.

فرآيندها و عمليات پالايش نفت به پنج بخش اصلي تقسيم مي‌شود :

الف) تفكيك (تقطير) ب) فرآيندهاي تبديلي كه اندازه و ساختار ملكولي هيدروكربن‌ها را تغيير مي‌دهند اين فرآيندها شامل: ب-1) تجزيه (تقسيم) ب-2) همسان‌سازي(تركيب) ب-3) جايگزيني(نوآرائي) ميباشند.

ج) فرآيندهاي عمل‌آوري د) تنظيم و اختلاط

فرايند تجزيه كه از زيرشاخه هاي فرايندهاي تبديلي محسوب ميشود، شامل هيدروكراكينگ، شكست كاتاليستي و شكست گرمايي ميشود.

2-4-1) رفرمينگ كاتاليزوري

رفرمينگ كاتاليزوري، يك فرآيند مهم مورد استفاده براي تبديل نفت‌هاي با اكتان پايين در مخلوط‌هاي گازوئيل

 

فراورده هاي نفتي(بطوركلي)و تركيبات ان

 

نفت خام: نفت خام آميزه اي است پيچيده از تركيبات هيدروكربوري كه از مخازن طبيعي نفت در زيرزمين، در بعضي از نقاط دنيا استخراج مي شود. نفت خام به طور عمده متشكل از تركيبات اشباع و غيراشباع هيدروكربورهاي آليفاتيك و بعضا” آروماتيك مي باشد. بجز هيدروژن و كربن كه دو عنصر اصلي تشكيل دهنده نفت خام به شمار مي روند، عناصر ديگري مانند ازت، اكسيژن، گوگرد و فلزاتي چون نيكل، سديم، واناديم و آهن به مقدار كم در آن وجود دارند. به همين جهت نفت خام از نظر ويژگيهاي فيزيكي و شيميايي بسيار متغير است.

 

نفت سفيد:  نفت سفيد برشي از نفت خام و متشكل از سه نوع هيدروكربور پارافيني، نفتيني و آروماتيكي مي باشد. اين فرآورده به عنوان سوخت گرمايشي و سوخت مراكز حرارتي به كار مي رود و يكي از مواد اصلي تشكيل دهنده سوخت جت است.

نفت كوره:  نفت كوره از بازمانده تقطير نفت خام در برجهاي تقطير پالايشگاه به دست مي آيد. اين فرآورده به سبب دارا بودن هيدروكربورهاي سنگين، به اساني نمي سوزد و يكي از سوختهاي عمده كشتيها و واحدهاي بزرگ صنعتي از جمله نيروگاههاي برق به شمار مي رود.

نفت گاز:  نفت گاز فرآورده اي است كه بعد از برش نفت سفيد به دست مي آيد و به عنوان سوخت ماشين آلات كشاورزي و صنعتي و سوخت تعداد از وسايل نقليه عمومي و تاسيسات حرارتي به كار مي رود.

 

بنزين موتور:  بنزين موتور آميزه اي است از هيدروكربورهاي به طور عمده حلقوي و ايزومره با نسبتهاي متفاوت كه براي افزايش درجه آرام سوزي آن، برخي از تركيبات آلي به آن اضافه مي شود.

سوختهاي جت:  سوختهاي جت همان طور كه از نامشان پيداست، براي سوخت موتورهاي جت به كار مي روند و داراي انواع مختلف هستند. مواد سازنده آنها همان نفت است كه با اضافه كردن مواد افزودني مانند ممانعت كننده از ايجاد زنگ خوردگي و كاهش ميزان ناخالصيها، براي سوخت موتورهاي جت، مناسب مي گردد.

 

گاز طبيعي (گاز غني): گاز توليدي از منابع نفتي و گازي را گاز طبيعي يا غني مي گويند كه به صورت “كلاهك“ ، “همراه با نفت“ (مانند گاز منطقه منطقه آغاجاري) و “مستقل“ (نظير ذخاير گاز سرخس و سرخون) قابل دسترسي مي باشد.

 

گاز سبك: گاز غني (طبيعي) پس از طي مراحل جداسازي و پالايش، به گاز سبك تبديل مي شود. منظور از جداسازي، جدا كردن مايعات و ميعانات گازي از گاز غني است.

 

گاز مايع: مايع مخلوطي است از پروپان و بوتان نرمال كه در اثر شرايط محيط و مصرف، نسبت حجمي اين دو ماده در مخلوط تغيير مي يابد

 

 و در تحت فشاري حدود 110-100 پوند بر اينچ مربع به صورت مايع در مي آيد

 

توضيح كلي:

 

همان طور كه ديديد  در پالايش نفت  پس از جدا كردن تركيباتي نفت را در حرارت بالا گرم  ميكنند و سپس بوسيله تقطير جزء به جزء تركيباتي ارزشمند تبديل ميكنند.

حالاكه اين همه زحمت براي توليد اين مواد ميشود ما بايد در مصرف اين مواد ارزشمند صرفه جويي كنيم

پالايش نفت خام.doc 
 
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است |طراحی : پیچک